Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Štefanovičova 5, 817 82 Bratislava, IČO: 00151742. www.mfsr.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:


Začiatok stránky, titulka:

SR mala v minulom roku najnižšie daňové a odvodové zaťaženie v EÚ

Hoci na Slovensku sú relatívne vysoké odvody v porovnaní s daňami a zároveň aj v medzinárodnom porovnaní, celkové daňové a odvodové zaťaženie je však najnižšie v Európskej únii. Uviedol to minister financií SR Ivan Mikloš na diskusnom fóre, ktoré 4.mája 2006 zorganizoval Klub Hospodárskych novín HN Club.

I keď súčasná výška odvodov na Slovensku je podľa Mikloša relatívne vysoká, pripomenul, že pri medzinárodnom porovnaní sa často uvádzajú neporovnateľné čísla. Ako minister povedal, v niektorých krajinách sa napríklad výdavky na zdravotníctvo financujú prostredníctvom daní, čo potom znižuje ich odvodové zaťaženie. Väčším problémom ako súčasná výška odvodov je podľa neho na Slovensku najmä neprehľadnosť, zložitosť a administratívna náročnosť celého sociálneho systému.

"Slovensko má za rok 2005 najnižšie daňové a odvodové zaťaženie zo všetkých krajín EÚ 25 a podľa oficiálnych údajov Eurostatu dosiahlo 28,8 %," konštatoval Mikloš. Minister vysvetlil, že daňové a odvodové zaťaženie merané podielom príjmov z daní a odvodov na hrubom domácom produkte (HDP) je v EÚ približne 39 %, v SR je to menej ako 29 %. Mikloš tiež pripomenul, že SR patrí ku krajinám, s najvyšším tempom znižovania tohto zaťaženia, ktoré sa za posledných 10 rokov znížilo až o 10 %. Za Slovenskom som umiestnila Litva s 5,5-% znížením.

Mikloš odhadol, že vplyvom zníženia daňového a odvodového zaťaženia SR prišla za posledných 8 rokov hypoteticky o 400 miliárd Sk. "Znamená to, že do verejného sektora neprišli stovky miliárd Sk, ktoré zostali v rukách fyzických osôb a podnikateľov," povedal Mikloš. Argumenty, že ak by boli dane a odvody vyššie, vybraté prostriedky by sa mohli umiestniť do školstva alebo zdravotníctva minister odmietol s tým, že preliatie prostriedkov do systému ešte neznamená jeho lepšie fungovanie.

Podľa aktuálnych čiastkových výsledkov Mikloš predpokladá, že daň zo zisku za minulý rok stúpne o 25 %. "Tým sa napĺňa náš predpoklad, že nízka sadzba znamená vyšší výnos. Zavedením jednotnej relatívne nízkej sadzby sa motivácia aj možnosti unikať z daňových povinností znižujú," povedal minister. Priznal, že pred zavedením daňovej reformy sa z daní z príjmov právnických osôb vyberalo 2,7 % HDP, v roku 2004 tento ukazovateľ klesol na 2,4 %, pričom v minulom roku už začala tendencia vrátiť sa k 2,7 %. Minister odmietol názory smerujúce najmä zo zahraničia o tzv. daňovom dampingu. Ako príklad uviedol, že v Spolkovej republike Nemecko sa pri sadzbe takmer 40 % na dani zo zisku vybralo okolo 1,3 % HDP, kým v Írsku pri 12,5-% sadzbe 3,7 % HDP.

Koniec obsahu.


MENU:

Nachádzate sa tu:

  1. Médiá
  2. Tlačové správy
  3. SR mala v minulom roku najnižšie daňové a odvodové zaťaženie v EÚ

Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.

Pokračovanie menu:

ZOZNAM SEKCII:

VYHĽADÁVANIE NA WEB SÍDLE:


PÄTIČKA:

Portály MFSR

Projekty MF SR

Ministerstvo financií
Slovenskej republiky

Štefanovičova 5
P. O. BOX 82
817 82 BRATISLAVA
IČO: 00151742

+421 2 5958 1111
podatelna@mfsr.sk

Všetky kontakty

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.