Späť Verzia pre tlač

Grécko zreformovalo

22. 06. 2018

ImgCont/actual_themes/luxemburg.jpg

Luxemburg 22.jún 2018 - Ministri financií členských krajín eurozóny v noci zo štvrtka na piatok formálne ukončili komplikovaný, takmer 10-ročný, príbeh záchranných balíkov pre Grécko. Atény vďaka medzinárodnej pomoci sprevádzanej nevyhnutnými štrukturálnymi a inštitucionálnymi reformami dokázali po tlaku zo strany veriteľov otočiť negatívny trend a pridali sa k Portugalsku, Írsku, Cypru a Španielsku, ktoré už zo svojich programov úspešne vystúpili.

Končí sa jedna dlhá etapa pomoci krajinám, ktoré sa v období krízy dostali do existenčných problémov pre svoju fiškálnu a finančnú nezodpovednosť,“ povedal po rokovaní v Luxemburgu podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

Ministri na rokovaní rozhodli, že piata a zároveň posledná tranža tretieho gréckeho programu, vo výške 15 miliárd eur, bude použitá na obsluhu dlhu a zároveň vytvorí Aténam istý finančný vankúš.

Súčasťou ukončenia programu je aj dohoda na opatreniach, ktoré pomáhajú Grécku držať svoj verejný dlh na udržateľnej úrovni – vrátane odsunutia splatnosti pôžičiek, ktoré začnú Gréci splácať v roku 2033 namiesto roku 2023. „Grécko je z najhoršieho vonku a je na nich aby dokázali, že všetko to úsilie nebolo márne,“ povedal P. Kažimír. „To máte ako s dobrou známkou v škole, je často jednoduchšie ju dostať, no udržať si ju, to je už iný príbeh.

Pre stanovisko Euroskupiny:
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2018/06/22/eurogroup-statement-on-greece-22-june-2018/

Prehľad o Gréckych záchranných programoch:
https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/economic-and-fiscal-policy-coordination/eu-financial-assistance/which-eu-countries-have-received-assistance/financial-assistance-greece_en

 

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR