Späť Verzia pre tlač

Slovensko opäť prepisuje dejiny

06. 06. 2018

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/nove_bankovky.jpg

Včerajšok sa zapísal do histórie finančných trhov ako deň, kedy Slovenská republika, ako prvá krajina z regiónu strednej a východnej Európy vydala 50 ročný dlhopis. Celkovo sme tak šiestou krajinou z Európy, ktorá sa môže vo svojom portfóliu pochváliť takýmto dlhoročným cenným papierom. Záujem investorov bol obrovský, vďaka čomu si Slovensko na trhoch požičalo za výhodných podmienok 500 miliónov eur na 50 rokov. 

Slovenská republika zažila na finančných trhoch prelomový úspech, keď po prvýkrát vo svojej histórii predstavila na trhu 50 ročný dlhopis. Ide o dlhopis s najdlhšou splatnosťou, akú kedy Slovensko investorom ponúklo. Podmienky, pri ktorých ho dokázala umiestniť na trh boli mimoriadne atraktívne. Zostavenie novej talianskej vlády, dodalo trhom pozitívny náladu po nepriaznivom vývoji v predchádzajúcich týždňoch.

Celkový dopyt investorov po 50-ročnom dlhopise dosiahol 1,6 miliardy eur a Slovensko si napokon požičalo 500 miliónov eur pri výnose do splatnosti 2,254 %. To je menej než priemerné úročenie dlhového portfólia Slovenska.

„Ak niekto zo zahraničia požičia krajine na desať, dvadsať, tridsať alebo na päťdesiat rokov s úrokom 2,25 %, v prvom rade dôveruje tejto krajine a dôveruje v tom, že o päťdesiat rokov dostane tieto peniaze naspäť. Je to pre nás vyznamenanie a skutočná skúška kvality verejných financií a dôveryhodnosti, ktorá je pri spravovaní verejných financií veľmi dôležitá,“ uviedol podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

V celej Európe je okrem Slovenska iba 5 krajín, ktoré majú vo svojom portfóliu takýto dlhý cenný papier. Taliansko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko a Írsko emitovali 50 ročné cenné papiere v roku 2016. Ako jediná krajina ponúklo dlhšiu splatnosť a to vo forme 100 ročného dlhopisu iba Rakúsko. Spomedzi krajín strednej a východnej Európy je Slovensko úplne prvou krajinou, ktorá má cenný papier s takouto dlhou splatnosťou. Vďačíme za to najmä členstvu v eurozóne, ale aj zodpovednej fiškálnej politike. Výnosy slovenských štátnych dlhopisov sú úplne imúnne voči nákaze z talianskeho trhu a držia si pevnú prirážku voči jadrovým krajinám akými sú Nemecko či Rakúsko.

„Táto emisia je prelomová nielen pre Slovensko, ale bude slúžiť ako určitý benchmark v rámci celej Európy. Iba veľmi málo krajín sa pokúsilo o 50 ročnú transakciu, takže táto emisia má ohlas nielen v našom regióne, ale v celoeurópskom meradle,“ dodáva riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek.

O 50 ročné dlhopisy mali záujem predovšetkým investori z Rakúska a Nemecka – celkovo 42%, Veľkej Británie 19%, Talianska a Španielska 19%, Benelux 13%, Severské krajiny 6% a krajiny strednej a východnej Európy 6%. Najviac bolo správcovských spoločností – 56%, nasledovali poisťovne a penzijne fondy 22% a 13 % tvorili banky.

Spolu s 50-ročným dlhopisom, bol ponúknutý investorom dlhopis so štandardnou splatnosťou 10 rokov. Podarilo sa predať 1 miliardu eur pri výnose do splatnosti 1,021 %. Atraktívnu cenu sa podarilo získať vďaka vysokému záujmu viac ako 150 investorov, pričom celkový dopyt bol 3,4 miliardy eur. Táto 10-ročná emisia má historicky najnižšiu prirážku, ktorú kedy Slovenská republika vydala. Zloženie investorov bolo veľmi dobre diverzifikované po geografickej stránke, aj z pohľadu typu investorov.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR