Späť Verzia pre tlač

Mincami zo Slovenska sa platí aj na Srí Lanke

29. 03. 2018

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/srilanka.jpg

Viac ako tri kontajnery mincí smerujúce na Srí Lanku opustia každý týždeň brány kremnickej mincovne. Jeden, dva a päť rupiové mince sa razia na Slovensku už viac ako dva roky. Minister financií Peter Kažimír v rámci svojej oficiálnej návštevy Srí Lanky hovoril v Colombe s guvernérom Central Bank of Sri Lanka (CBSL) o predĺžení kontraktu na razbu týchto mincí, ktorý končí v roku 2019.

CBSL je najväčším zákazníkom kremnickej mincovne. Tento rok by mal celkový počet doteraz vyrazených mincí pre Srí Lanku presiahnuť miliardu kusov. Nejde pritom iba o obehové mince, ale za ostatných päť rokov sa na Slovensku pre túto krajinu tlačili aj pamätné mince z antikorovej ocele v 26 rôznych dizajnoch.

"Bol by som veľmi rád, ak by sa nám podarilo vzájomnú úspešnú spoluprácu predĺžiť. Mince sú dôležitým artiklom, ktorý vyvážame na Srí Lanku ", povedal minister financií Peter Kažimír.

Delegácia zo Slovenska sa počas návštevy Srí Lanky stretla aj s ministrom zahraničných vecí, ministrom priemyslu a obchodu a samozrejme s ministrom financií a masmédií, s ktorým otvorili viacero dôležitých tém. P. Kažimír uviedol, že máme záujem modernizovať zastaralú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a otvoriť aj rokovania o príprave bilaterálnej investičnej zmluvy. Témou rozhovorov bola aj oblasť daní, či elektronickej komunikácie. Srílanskej strane sme ponúkli aj možnosť spolupráce na reforme verejných financií.

Podnikateľská delegácia absolvovala sériu bilaterálnych rokovaní s miestnymi firmami, ktoré zavŕšila počas spoločného biznis fóra, na ktorom vystúpil aj P. Kažimír. Na záver podpísali zástupcovia SARIO a Obchodnej komory Srí Lanky memorandum o porozumení.

Tlačový odbor
Ministerertvo financií SR