Späť Verzia pre tlač

O bločkovú lotériu sa zaujímajú aj vo Vietname

27. 11. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/Vietnam.jpg

Minister financií Peter Kažimír sa v pondelok vo vietnamskom Hanoji stretol so svojím rezortným kolegom Dinh Tien Dungom. Počas rokovania hovorili o témach, ktoré majú obe krajiny spoločné a v ktorých by mohli Slovensko a Vietnam úzko spolupracovať.

Peter Kažimír informoval svojho kolegu o pokroku, ktorý urobilo Slovensko v posledných rokoch, najmä v oblasti boja proti daňovým únikom. "Slovensko je krajinou, ktorá má rada pravidlá a dodržiava ich. Sme ochotní sa s našimi skúsenosťami podeliť s partnermi z vietnamského rezortu financií", uviedol minister financií P. Kažimír. Vietnam chce totiž v blízkej dobe pristúpiť k podpisu MLI (multilateral instrument) OECD v oblasti daní a Slovensko ako signatár tejto dohody má s týmto procesom skúsenosti a podporuje pristúpenie Vietnamu k dohovoru.

Vietnamský minister financií sa zaujímal aj o projekt bločkovej lotérie, o ktorom už počul. Od odborníkov zo Slovenska by chceli získať informácie o správe daní a zlepšiť tak boj s daňovými únikmi.

Okrem daní hovorili ministri aj o ďalších oblastiach, v ktorých by mohlo Slovensko Vietnamu odovzdať svoje poznatky a skúsenosti. Ide napríklad o reformu verejných financií, proces zostavovania štátneho rozpočtu a ďalšie.

"Dosiahli sme vysoký ekonomický rast na úrovni 6%, ale dorazili sme do bodu, kedy máme pred sebou veľa výziev najmä z pohľadu kvality nášho rastu. Snažíme sa preto reformovať naše verejné financie", povedal Dinh Tien Dung.

Svoje stretnutie ukončili ministri tým, že minister Kažimír pozval vietnamského partnera na pracovnú návštevu a dohodli sa na príprave memoranda o spolupráci, ktoré by zabezpečilo výmenu skúseností v diskutovaných témach a mohli by ho spoločne na najbližšom stretnutí podpísať. Ministerstvo financií takto spolupracuje aj s ďalšími krajinami, s ktorými si vymieňa nielen informácie, ale aj expertov v spomínaných oblastiach.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR