Späť Verzia pre tlač

Najväčší úspech na finančných trhoch

11. 10. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/Bankovky/bankovky05.jpg

Slovensko opäť prepisuje históriu. Tentokrát je to na finančných trhoch. Slovenská republika v utorok dosiahla historický míľnik a po prvýkrát predala 30- ročné dlhopisy.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) má za sebou úspešný deň. Investori na európskych finančných trhoch prejavili veľký záujem o slovenskú novinku, ktorou je doteraz najdlhší emitovaný dlhopis so splatnosťou 30 rokov.

„Po prvýkrát v histórii sme predali 30- ročné dlhopisy v celkovej hodnote 1 miliardy eur s  kupónovým výnosom na úrovni 2 % ročne“, uviedol po úspešnom predaji riaditeľ ARDAL-u Daniel Bytčánek.

Táto transakcia predstavuje najväčší 30- ročný predaj dlhopisov v tomto roku, v regióne strednej a východnej Európy a jeden z najväčších v histórii.

„Pre mňa je to dôkaz, že sme na správnej ceste, a je to odmena za to, že po tejto ceste kráčame. Zároveň je to dôkaz, že investori, ktorí požičali našej krajine peniaze na 30 rokov veria v budúcnosť Slovenska. Je to aj ocenenie dôveryhodnosti našich verejných financií“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Dlhopisy boli predané s najnižšou prirážkou na úrovni 0,45 % p.a. Celkový výnos pre investorov dosiahol 2,03 % p.a. Táto prirážka je historicky najnižšou v krajinách strednej a východnej Európy pri predaji dlhopisov na 30 rokov na primárnom trhu a úrokové náklady sú väčšie iba o 0,2 % ako má napríklad Francúzsko alebo Belgicko. 

O dlhopisy prejavilo záujem množstvo investorov, z ktorých 170 zaznamenalo úspech v podobe kúpy dlhopisov. Išlo o investorov z 15 krajín, pričom najviac z nich bolo z Rakúska a Nemecka, Francúzska, krajín Beneluxu, Veľkej Británie a Írska. Viac ako polovicu dlhopisov kúpili správcovské fondy.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR