Späť Verzia pre tlač

Slovensko pomôže Kube s opravou elektrárne

24. 03. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/kubaweb.jpg

Minister financií Peter Kažimír sa dnes stretol s kubánskou delegáciou, ktorú viedol minister energetiky a baní Alfredo López Valdés. Počas rokovaní hovorili o prefinancovaní rekonštrukcie elektrárne vo Feltone, ktorú spoločne navštívili vo februári počas pracovnej cesty ministra financií v Kubánskej republike.

Dnešné rokovania boli zavŕšením niekoľkodňovej návštevy predstaviteľov Kubánskej republiky na Slovensku. Výsledkom je podpis dvoch dokumentov súvisiacich s rekonštrukciou 1. bloku tepelnej elektrárne Felton, ktorý potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s výkonom 500 megawatt a takmer 800 zamestnancami.

Prvým dokumentom, ktorý bol podpísaný je Ponuka financovania projektu Felton. Tento dokument  vytvára priestor na doladenie a precizovanie posledných otázok súvisiacich s touto transakciou. Obe krajiny majú veľký záujem na realizácii tohto kontraktu, preto sa ich predstavitelia stretli v krátkom čase už po druhý krát.

Ďalším dokumentom je zmluva o oprave a modernizácii elektrárne Felton 1, ktorú by mali realizovať slovenskí dodávatelia. Zmluvu podpísali zástupcovia spoločnosti PPA CONTROLL, a.s., ktorá je generálnym dodávateľom v tomto projekte. Súčasťou kontraktu je koordinácia novo dodaných, opravených a existujúcich zariadení za účelom spustenia prevádzky bloku so zvýšenou účinnosťou a navýšením výstupného výkonu elektrárne s úsporou paliva.

Okrem opravy elektrárne by sa na Kube mali realizovať ďalšie energetické projekty. Záujem o spoluprácu s Kubou majú aj ďalšie slovenské spoločnosti, ktoré by chceli investovať do oblasti potravinárstva, či obnoviteľných zdrojov energie.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR