Späť Verzia pre tlač

Za vklad v hotovosti nemusíte banke platiť

10. 03. 2017

ImgCont/1_New_image/ucet.jpg

Niektoré banky na Slovensku opätovne zavádzajú pre svojich klientov poplatok za vklad v hotovosti. Ministerstvo financií SR preto odporúča klientom bánk, aby sa zaujímali o možnosť zmeny svojho bežného účtu v banke na účet za tri eurá, ktorý majú zo zákona všetky banky v ponuke. Pri využívaní tohto účtu totiž klienti nemusia platiť napríklad za vklad, či výber hotovosti, alebo ďalšie poplatky.

Už viac ako rok si môžu klienti bánk na Slovensku otvoriť zvýhodnený bankový účet, ktorý musia banky mať zo zákona vo svojej ponuke. Ide o tzv. štandardný účet (platobný účet so základnými funkciami). Tento účet je maximálne za 3 eurá mesačne. Každý klient banky má možnosť otvoriť si takýto účet. Stačí si podať na pobočke predložiť čestné vyhlásenie, že nemá žiaden ďalší platobný účet. Môže mať však termínovaný vklad, vkladnú knižku, sporiaci účet, či stavebné sporenie.

Ak sa klientovi nepáči prístup banky, ktorá mu zaviedla nový poplatok, môže sa informovať na štandardný účet a novým poplatkom sa vyhnúť. Štandardný účet má totiž presne stanovené pravidlá a ponuku služieb, ktorú banky nemôžu spoplatniť viac ako tromi eurami mesačne.

Štandardný účet ponúka ľuďom všetky operácie, ktoré bežne v banke využívajú. Obsahom tohto účtu sú platobné operácie v neobmedzenom rozsahu, kedy je možné vkladať a vyberať hotovosť v eurách, a to v pobočke banky, rovnako ako aj prostredníctvom bankomatov. Štandardný účet rovnako ponúka aj neobmedzené pohyby na účte, vrátane trvalých príkazov a inkás. Taktiež je súčasťou elektronické bankovníctvo, či platby prostredníctvom debetnej karty a obnova tejto karty po skončení jej platnosti.

Pre vybranú skupinu ľudí s čistým mesačným príjmom do 400 eur je určený druhý produkt, ktorým je účet zadarmo, alebo tzv. základný bankový produkt za 0 eur. Tento účet je určený pre ľudí, ktorých čistý mesačný príjem nepresahuje 400 eur, to je aj prvá z podmienok získania tohto účtu. Druhá podmienka je, že klient nesmie mať žiaden ďalší platobný účet okrem termínovaného vkladu, vkladnej knižky, sporiaceho účtu, či stavebného sporenia.
 
Oba vyššie spomenuté účty ponúkajú takmer rovnaký rozsah služieb. Všetky informácie sú zverejnené na stránke http://www.fininfo.sk/sk/titulka. Banky musia poskytnúť informácie o týchto účtoch aj svojim klientom. Na svojich webových stránkach ich uvádzajú väčšinou pod označením legislatívne účty, je teda na klientoch, aby sa o tieto účty zaujímali a aktívne si ich na svojich pobočkách pýtali.

Viac informácií o oboch účtoch nájdete tu:
http://www.fininfo.sk/sk/clanky-medialne-analyzy/detail/_zakladny-bankovy-produkt
http://www.fininfo.sk/sk/clanky-medialne-analyzy/detail/_platobny-ucet-so-zakladnymi-funkciami


Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR