Späť Verzia pre tlač

Rozvoj spolupráce s Iránom

10. 03. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/iran.jpg

Generálny riaditeľ a predseda Rady banky EXIMBANKY SR Ing. Dušan Keketi a Mohammad Khazaei, viceminister hospodárstva a financií Iránskej islamskej republiky a predseda Organizácie pre investície, hospodársku a technickú pomoc Iránu, podpísali v Iráne Memorandum o porozumení v rámci oficiálnej pracovnej návštevy podpredsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ministra financií SR Petra Kažimíra a ministra hospodárstva SR Petra Žigu.

Memorandum umožní zmiernenie rizika pri podpore slovenských exportérov do Iránu a umožní pokračovať v rozvoji hospodárskej spolupráce a v hľadaní nových možností pre rozvoj priamych kontaktov podnikateľov oboch krajín.

Hlavnou témou programu slovenskej delegácie bol rozvoj vzájomných vzťahov v oblasti vedy, výskumu, inovácií, technológií či vzdelávania a možnosť výmeny našich vedcov a výskumníkov za spolupráce ministerstva školstva či Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ďalšou diskutovanou témou bola aj vzájomná výmena študentov, nakoľko od januára 2017 je Irán opäť zaradený na zoznam krajín, ktoré sa môžu uchádzať o štipendiá na Slovensku. Súčasťou oficiálnej delegácie bola aj podnikateľská misia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), s cieľom nadviazania na otvorené projekty, podporu prebiehajúcich rokovaní a predstavenia slovenských podnikateľov v priemyselnej oblasti severného Iránu. Vstup na iránsky trh môže pre slovenské firmy znamenať preniknutie aj na ďalšie trhy v tomto regióne, ktoré Irán ako regionálna veľmoc reprezentuje a spoločne predstavujú potenciál približne 400 miliónov ľudí.

Slovenská delegácia vo svojich vystúpeniach na podnikateľských fórach Česko-Slovensko-Iránskej obchodnej komory; Teheránskej obchodnej, priemyselnej, baníckej a poľnohospodárskej komory; Organizácie pre priemyselný rozvoj a obnovu IDRO a Tabrizkej obchodnej komory pripomenula, že bol vytvorený pravidelný politický dialóg na najvyššej úrovni a postavený základ pre ekonomické a obchodné vzťahy. Oficiálna návšteva potvrdila význam ekonomickej spolupráce s Iránom ako kľúčovou krajinou tohto regiónu. Na všetkých týchto fórach mali podnikatelia po skončení oficiálnej časti priestor na bilaterálne rokovania.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR