Späť Verzia pre tlač

Slováci budú investovať do energetiky na Kube

09. 02. 2017

ImgCont/1_New_image/FotoPressDep/Kuba 09.02.jpg

Minister financií Peter Kažimír ukončil služobnú cestu na Kube rokovaním s ministrom energetiky a baníctva Alfredom López Valdésom. Hovorili spolu o rozšírení spolupráce v oblasti energetiky. Realizácia projektov slovenskými firmami by mohla priniesť prácu stovkám ľudí v energetickom priemysle na Slovensku.

Ministri navštívili tepelnú elektráreň Felton, ktorá potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu 1.bloku. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s výkonom 500 megawatt a takmer 800 zamestnancami. Opravu bude realizovať slovenská firma PPA Controll, ktorá podpísala s kubánskou stranou memorandum o rekonštrukcii 1.bloku elektrárne. „Našim cieľom je, aby detaily tohto kontraktu boli vyrokované čo najskôr", povedal minister financií Peter Kažimír.

Okrem opravy elektrárne by sa na Kube mali realizovať ďalšie energetické projekty. Ide napríklad o projekt spoločnosti WorldWood s.r.o. na postavenie 2 bioelektrarní na báze spracovania odpadu z inváznej dreviny. Rokovania o projekte sú ukončené a v súčasnosti sa dolaďujú podmienky výkupných cien energie.

Návšteva ministra financií v Kubánskej republike výrazne prispela aj k prieniku firmy Proxenta, ktorá chce investovať v oblasti potravinárstva, ako aj spoločnosti AZC, ktorá má záujem o investovanie v oblasti obnoviteľných energetických zdrojov.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR