Späť Verzia pre tlač

Fitch verí v silu slovenskej ekonomiky

aktualizované dňa: 10. 02. 2017

Ratingová agentúra Fitch Ratings v piatok 10. februára 2017 potvrdila dlhodobý rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. V našej krajine očakáva rýchly ekonomický rast, viac investícií a pokles verejného dlhu.

Agentúra vo svojej správe vyzdvihuje rýchlejší ekonomický rast SR v porovnaní s inými vyspelými krajinami. V tomto roku by podľa odhadov agentúry mala naša ekonomika rásť na úrovni 3,3 % a v roku 2018 na úrovni 3,5 %. Takémuto rýchlemu rastu bude napomáhať aj zvyšujúca sa spotreba domácností a pozitívny vývoj na trhu práce.

V tomto roku by sa podľa odhadov agentúry mali opäť zvýšiť investície vďaka prostriedkom z fondov Európskej únie a pokračujúcim súkromným investíciám do automobilového priemyslu, ktoré by do roku 2020 mali zvýšiť celkovú výrobnú kapacitu áut na Slovensku približne o 150 000 kusov ročne.

V dlhodobom horizonte prognózuje agentúra pokles verejného dlhu na 44 % HDP v roku 2026. Slovenský bankový sektor zostáva stabilný a podiel problémových úverov sa medziročne znížil zo 4,8 % v roku 2015 na 4,3 % v roku 2016.

Medzi hlavné problémy našej ekonomiky však podľa agentúry patrí slabá infraštruktúra na stredom a východnom Slovensku a pretrvávajúca nezamestnanosť medzi marginalizovanými komunitami.